Twój koszyk jest pusty

Pióro kulkowe a długopis - czym się od siebie różnią?

2021-07-15
Pióro kulkowe a długopis - czym się od siebie różnią?

Z pozoru wyglądają tak samo. Na pierwszy rzut oka, można nie zdawać sobie sprawy z różnicy. Jednak nie o wygląd zewnętrzny chodzi, a o wnętrze, bo to jak wiadomo, powinno liczyć się najbardziej. I tak samo jest w tym przypadku.

Przyglądając się dokładniej piórowi kulkowemu i długopisowi, pierwszą różnicą jaką najczęściej zauważymy jest fakt, że pióra kulkowe są zamykane na skuwki. Zdarzają się także długopisy ze skuwkami, ale to raczej rzadkość, ponieważ nie ma technicznych przesłanek ku temu. Po co zatem skuwka w piórze kulkowym? Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy zajrzeć do jego wnętrza. 

 

Budowa pióra

 

Porządne pióro kulkowe, najczęściej tak jak pióro wieczne, jest wykonane z trwałego materiału jakim jest mosiądz. Dzięki temu, pióro jest odporne na zniszczenia i odpowiednio wyważone, aby dobrze leżeć w dłoni. Chroni także, to co w piórze najcenniejsze. Serce, które nadaje mu wyjątkowego znaczenia - atrament. W przypadku pióra kulkowego, atrament znajduje się w naboju, bez możliwości użycia tłoczka. Właśnie ze względu na atrament, który można powiedzieć - zasila pióro kulkowe, niezbędna jest skuwka, która chroni go przed wysychaniem. 

 

Liczy się wnętrze

 

W tym miejscu przeszliśmy do kolejnej różnicy między piórem kulkowym a długopisem. Pióro kulkowe wypełnione jest atramentem, natomiast długopis tuszem. Składnikiem bazowym atramentu jest woda, natomiast skład tuszu długopisu jest oleisty i gęsty. Ze względu na swoją lekką konsystencję, atrament pióra kulkowego dobrze się rozprowadza na kartce, bez użycia dużej siły nacisku na pióro. Tusz długopisu sprawia, że niekiedy wypływa jego nadmiar, zostawiając plamy.

 

Jaka jest różnica w komforcie pisania?

 

Pióro wieczne jest dobrze wyważone z racji materiałów, z których jest wykonane. O jego ciężarze decyduje także umieszczony wewnątrz nabój wypełniony atramentem, który jest cięższy niż cieniutki wkład długopisu. Nabój pióra trzeba regularnie i to wcale nierzadko wymieniać, gdzie dla porównania długopis zużywa się dużo wolniej. Korzystając z pióra kulkowego nie musimy wkładać wiele siły, aby zaczęło pisać. Pisanie nim jest lekkie, płynne i przyjemne. Można dzięki niemu wypracować piękny charakter pisma. Zdarza się jednak, że także źle przechowywane pióro kulkowe się zacina. 

Długopis ma równie wiele zalet, w końcu podbił świat i wyparł w dużej mierze pióra wieczne. Jego niezaprzeczalną przewagą jest fakt, że można go używać wszędzie i w każdych warunkach. Kupując długopis raz, piszemy nim długo aż do samego końca, nie zaprzątając sobie głowy uzupełnieniem go o naboje. Najczęściej nie zawiera skuwki, która może gdzieś się zgubić, lecz jest wyposażone w automat, wysuwający końcówkę wkładu. Ponad to, tusz szybko wysycha, dzięki czemu nie musimy obawiać się rozmazania i zabrudzenia podczas pisania. 

 

Podjęcie decyzji dotyczącej wyboru długopisu lub pióra kulkowego nie jest łatwa. Z całą pewnością znajdą się zwolennicy jednych i drugich. Warto dać sobie szansę i wypróbować zarówno długopis i pióro kulkowe. Dobrym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w oba narzędzia piśmiennicze i wykorzystywać je zamiennie, w zależności od okoliczności. Długopis może służyć nam do codziennych notatek, natomiast pióro kulkowe do składania reprezentacyjnych podpisów.

pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel