Twój koszyk jest pusty

Pióro kulkowe a długopis - co wybrać?

2020-03-25
Pióro kulkowe a długopis - co wybrać?

W sklepach z artykułami piśmienniczymi znajdziesz obecnie szeroki wybór różnych przyrządów do pisania. Tradycjonaliści zapewne zdecydują się na pióro wieczne, bardziej nowocześni będą rozważać zakup pióra kulkowego lub zwykłego długopisu. Tym razem pod lupę bierzemy te dwa ostatnie artykuły piśmiennicze. Czym różni się pióro kulkowe od długopisu? W czym długopis ma przewagę i jakie są wady pióra bez stalówki? Sprawdźmy.

Szybkość i wygoda, czyli popularne długopisy

Długopis to najpopularniejsze narzędzie do pisania. Na swoim biurku masz zapewne kilka (jak nie kilkanaście) sztuk tego przedmiotu. Długopisy pojawiły się w sprzedaży w latach 40. XX wieku i szybko opanowały cały świat. Stało się tak głównie dlatego, że to bardzo uniwersalny i wygodny artykuł piśmienniczy. Długopis zmieści się w kieszeni i w prawie każdej damskiej torebce. Jest zawsze pod ręką, traktowany często jako przedmiot jednorazowego użytku. Długopis nie ma dla użytkownika praktycznie żadnej wartości sentymentalnej. Jednak świetnie sprawdza się w sytuacji, gdy trzeba coś szybko zapisać. Na rynku piśmienniczym znajdziesz obecnie setki różnych modeli długopisów. Ich dużą przewagą nad piórami wiecznymi jest szeroka paleta kolorów atramentu. Atrament dołączony do pióra wiecznego dostępny jest zazwyczaj w dwóch kolorach: czarnym i granatowym. Długopis możesz kupić z tuszem w każdym kolorze: od intensywnej żółci, przez fiolet aż do dziewczęcego odcienia różu. Poza tym długopis umożliwia pisanie po różnych powierzchniach (w tym śliskich i chropowatych). Ostatnią, bardzo istotną zaletą długopisu jest jego cena. To jeden z najtańszych artykułów piśmienniczy na rynku. Wydaje się, że długopisy pozbawione są wad. Nic bardziej mylnego. Pisanie tym przedmiotem to czynność bardzo banalna. Długopis nie kształtuje charakteru pisma i często się zacina. W długopisie nie wymieniasz wkładu, więc traktujesz go jako przedmiot jednorazowy. Przestaje pisać - trafia do kosza. Przez to długopisy są bardzo nieekologiczne i generują masową produkcję szkodliwego dla środowiska plastiku.

Poniżej krótkie zestawienie zalet i wad popularnego długopisu:

 

DŁUGOPIS

ZALETY

WADY

 • uniwersalny przedmiot codziennego użytku,
 • niska cena,
 • łatwa dostępność, szeroki wybór kolorów,
 • łatwość pisania (nie wymagają wprawy), wygoda
 • mniej elegancki niż pióro wieczne i kulkowe,
 • czasami się zacina lub pozostawia lepkie
 • plamy z tuszu,
 • przedmiot jednorazowy i banalny,
 • nie kształtuje charakteru pisma

Pióro bez stalówki, czyli styl i elegancja

Pióro kulkowe to swego rodzaju kompromis pomiędzy tradycyjnym piórem wiecznym a popularnym długopisem. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, producenci artykułów piśmienniczych zastąpili stalówkę wykończeniem kulkowym (podobnym do tego z długopisów). Wywołało to niemałe poruszenie wśród miłośników piór wiecznych. Dziś pióra kulkowe mają wielu fanów na całym świecie. Są eleganckie i łatwe w obsłudze. Solidny mechanizm powoduje, że atrament z nich nie wycieka ani nie brudzi rąk. Pióra kulkowe sprawdzą się więc idealnie w biurach, szkołach i na uczelni. Takim piórem pisze się łatwo i przyjemnie. Tekst się nie rozmazuje, a atrament nie pozostawia kleksów. Jednak tak jak w przypadku piór wiecznych, nadal trzeba pamiętać o wymianie wkładu z atramentem. Pisanie piórem kulkowym wymaga nabrania pewnej wprawy w uzyskaniu odpowiedniego nacisku. Należy również pamiętać o właściwym przechowywaniu pióra i atramentu.

Poniżej krótkie zestawienie zalet i wad pióra bez stalówki:

 

PIÓRO KULKOWE

ZALETY

WADY

 • przedmiot elegancki, stylowy i trwały,
 • łatwy w obsłudze,
 • atrament nie wycieka ani nie brudzi rąk,
 • zapewnia płynne, wielogodzinne pisanie  
 • wymaga nabrania pewnej wprawy,
 • należy samodzielnie wymieniać wkłady z atramentem,
 • wymatrament występuje tylko w podstawowych kolorachaga właściwego przechowywania,

 

Pióro kulkowe czy długopis?

Ostateczne rozstrzygnięcie sporu między piórem kulkowym a długopisem należy do klienta. Oba przyrządy do pisania znajdziesz obecnie w różnych wersjach. W sklepach dostępne są zarówno eleganckie wersje popularnych długopisów, jak i tanie odpowiedniki pióra kulkowego. Może warto sprawić sobie po jednym modelu z każdej kategorii? Zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego. Życzymy udanych zakupów!

pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel