Twój koszyk jest pusty

Krótka historia pióra wiecznego

2016-03-15
Krótka historia pióra wiecznego

Pióro wieczne nie bez powodu uchodzi za najbardziej eleganckie i ponadczasowe narzędzie piśmiennicze. Mimo popularyzacji długopisów oraz pisania elektronicznego na klawiaturze komputera, pióro nie straciło nic ze swego szyku i prestiżu, a wręcz przeciwnie. W dobie komputerów i jednorazowych długopisów, pisanie piórem wydaje się czynnością szczególnie elegancką. Jak to było przed laty? Skąd wziął się fenomen pióra wiecznego?

Pierwsze prymitywne pióra odnaleziono w grobowcu Tutenchamona w 1922 roku. Wówczas stało się jasne, że wynalazek ten zrodził się w umysłach ludzi już na wiele wieków wcześniej. Przedmiot znaleziony w grobowcu faraona składał się z trzcinowej rurki oraz miedzianej oprawki z atramentem.

Choć już w 1508 roku w szkicach i pracach Leonarda da Vinci można było odnaleźć projekty przyrządów do pisania ze zbiorniczkiem na atrament, to na prawdziwe wieczne pióra trzeba było jeszcze trochę poczekać. Pisanie gęsimi i łabędzimi piórami było bez wątpienia wytworne, ale wygoda użytkowania tych narzędzi pozostawiała wiele do życzenia. Problemem była konieczność częstego ostrzenia piór oraz nieustannego moczenia ich w kałamarzu.

Współczesne wieczne pióro wynaleziono i doskonalono w XIX wieku. Modernizację systemu podawania atramentu (zastosowanie systemu kanalikowego) zawdzięczamy Lewisowi Watermanowi, założycielowi firmy Waterman, która do dziś zajmuje się produkcją jednych z najbardziej prestiżowych i doskonałych wiecznych piór. Koncepcja Watermana okazała się bardzo istotna, gdyż zapobiegała chlapaniu atramentem podczas pisania piórem.

To właśnie w XIX wieku rozpoczęła się masowa produkcja wiecznych piór. Szeroka dostępność nie uczyniła ich przedmiotami pospolitymi. Choć rynek po latach został nasycony tanimi piórami wątpliwej jakości, wielu pionierów w branży utrzymało swoją prestiżową pozycję i skupiło się na wytwarzaniu piór wiecznych wysokiej jakości. Prym pod względem produkcji wiodły Stany Zjednoczone, ale w Europie również powstawały firmy produkujące pióra wieczne. Najbardziej rozpoznawalni producenci to: Parker, Waterman, Eversharp, Simplo Filler Pen Company (przekształcone później na Montblanc), Kaweco.

Kolejne dekady przyniosły wiele drobnych udoskonaleń systemu zasilania atramentem. Ostatecznie bardzo popularne stały się zarówno naboje, jak i tłoczki na atrament. Obecnie wciąż używa się tych dwóch systemów zasilania.

Postęp w produkcji i udoskonalenia techniczne to tylko część historii pióra. Nie bez znaczenia był również ich zmieniający się i bardzo różnorodny design. Obecnie pióra wieczne można nabyć w tak wielu wzorach i kolorach, że nie sposób ich wszystkich wymienić. Jeszcze w XIX wieku popularnymi materiałami używanymi do produkcji piór były: celuloid i ebonit, które dziś zostały zastąpione przez plastik w tańszych produkcjach lub przez materiały bardziej szlachetne (na przykład stal) w piórach wiecznych renomowanych marek.Upowszechnienie się długopisów, które były bardzo tanie w produkcji, spowodowało pewien zamęt na rynku wiecznych piór. Niektóre marki znacząco obniżyły jakość produktów, by móc konkurować ceną z nowymi materiałami piśmienniczymi. Jednak w wielu przypadkach nie przyniosło to korzyści. Firmy tak znane, jak Parker, czy Waterman właśnie dzięki powróceniu do tradycji i wysokiej jakości przetrwały na rynku do dziś, jako marki luksusowe i solidne, których produkty użytkuje się na co dzień i przy większych okazjach. Ekskluzywne wykończenie, platerowanie złotem i srebrem, grawerowanie oraz kształty pełne klasy i finezji wyróżniają wieczne pióra z grupy premium, które nie zawiodą użytkownika kleksem na ważnym dokumencie ani skrzypiącą stalówką. To właśnie dlatego historia wiecznych piór nie skończyła się wraz z upowszechnieniem się długopisów, maszyny do pisania lub komputera. To przedmioty ponadczasowe, które użytkuje się z prawdziwą przyjemnością.

pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel