Twój koszyk jest pusty

Jakie pióro dla pierwszoklasisty?

2020-01-30
Jakie pióro dla pierwszoklasisty?

Pierwsze dni szkoły to przeżycie nie tylko dla dziecka, ale i dla rodzica. Maluch wkracza wtedy w zupełnie inny świat i codziennie poznaje nowe rzeczy. Naukę pisania zazwyczaj rozpoczyna od zeszytu w linię i ołówka. Pierwsza klasa jest jednak idealnym momentem, aby kupić dziecku pierwsze pióro wieczne. Dzięki temu narzędziu maluch od początku będzie uczył się pisać uważnie i starannie. Pozostaje pytanie: jakie pióro wybrać dla pierwszoklasisty? I przede wszystkim: czym kierować się przy wyborze? Podpowiadamy!

Profilowanie

Kształt pióra jest niezwykle ważny, bo od niego zależy, jak dziecko ułoży rękę przy pisaniu. Polecamy wybierać pióra z wyraźnym profilowaniem (najlepiej trójkątnym) i wgłębieniami na palce. Dzięki temu pierwszoklasista intuicyjnie chwyci pióro w poprawny sposób - kciuk i palec wskazujący będą trzymać pióro, palec środkowy posłuży jako podpora, a palce serdeczny i mały zostaną naturalnie podgięte. Niektóre pióra dostępne na rynku mają wyraźniejsze profilowane, inne mniej. Dziecko samo może przymierzyć rękę do danego modelu i wybrać ten, który najlepiej układa mu się w dłoni.

Prawa czy lewa?

Dawniej nikt nie przejmował się tym, że ktoś może być leworęczny. Dziś wiele akcesoriów produkuje się w dwóch wariantach. Należą do nich zegarki, nożyczki, ale również przyrządy do pisania. Leworęczne dzieci inaczej układają rękę, więc profilowanie pióra musi być nieco inne. Jeśli Twoje dziecko jest leworęczne, podczas kompletowania wyprawki do szkoły zwróć uwagę na oznaczenia na opakowaniach. “L” będzie oznaczało akcesoria dla leworęcznych, a “R” dla praworęcznych.

Stalówka

Stalówka w piórze pierwszoklasisty powinna być zarówno elastyczna, jak i stabilna. Dzieci, które uczą się pisać, zazwyczaj bardzo mocno przyciskają pióro do papieru. W takim przypadku lepiej sprawdzi się stalówka zakończona kulką, a nie listkiem. Listek przy dużym nacisku może się łatwo zniszczyć i zdeformować, co z kolei doprowadzi do tego, że dziecko szybko zaniecha nauki pisania piórem. Niektóre dzieci wolą pióra z miękką stalówką, bo wtedy łatwiej je rozpisać. Przy wyborze pióra warto kierować się więc również doświadczeniami dziecka i jego opinią.

Plastikowe czy metalowe?

Pióro dla kilkulatka powinno być lekkie. Metalowy korpus kojarzy się ze szlachetnością i elegancją, ale na takie rozwiązanie przyjdzie jeszcze czas (na przykład po maturze). Dla pierwszoklasisty wybierz pióro plastikowe.

Design

Im więcej wzorów i kolorów, tym lepiej! Jeśli dziecko ma chętnie sięgać po pióro, to musi mu się ono podobać. Na szczęście producenci prześcigają się w kolejnych pomysłach na ciekawy design piór dla dzieci. Wybierz coś w ulubionym kolorze swojej pociechy lub w neonowym odcieniu, którego na pewno nie przegapi w piórniku. Na niektórych modelach można też wykonać znakowanie. Personalizowane pióro to oryginalny prezent, który po zgubieniu w klasie szybko odnajdzie swojego właściciela.

System napełniania

Większość piór dedykowanych dla dzieci ma system napełniania na naboje. Jest to o wiele wygodniejsze rozwiązanie niż butelka z atramentem. Pierwszoklasista bez trudu sam uzupełni atrament nawet w trakcie lekcji. Wybierając pióro, zwróć jednak uwagę, czy pasują do niego standardowe naboje, czy też dłuższe (które są droższe i trudniej je dostać).

Podsumowanie

Co ważne, podczas wyboru pierwszego pióra dla dziecka, nie warto wybierać najtańszej opcji. Należy pamiętać o tym, że to niezwykle ważne narzędzie pracy kilkulatka. To, czy na pierwszych lekcjach polubi pisanie, w dużej mierze determinuje jego dalszą ścieżkę edukacji. Kierując się powyższymi wskazówkami, wybierz z dzieckiem pióro, które polubi i które będzie mu służyć przez lata.

Polecane

pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel