Twój koszyk jest pusty

Jaki atrament do pióra wiecznego?

2019-12-20
Jaki atrament do pióra wiecznego?

Nic tak nie zabiera przyjemności z pisania wiecznym piórem, jak źle dobrany atrament. Nawet niewłaściwy papier nie może się z nim równać. Jaki atrament do pióra wiecznego wybrać? Odpowiedź nie jest oczywista: wszystko zależy od wielu czynników, w tym posiadanego przez nas wiecznego pióra, jak i naszych prywatnych preferencji. Bardzo dobrej jakości inkausty nie są też tanie - to kolejny czynnik, który będzie decydował o wyborze dobrego atramentu dla nas.

 

Atrament czy tusz? Czy to jedno i to samo?

 

Atrament często mylony jest z tuszem - obie substancje różnią się jednak znacząco. Atrament to barwnik wymieszany z wodą, natomiast tusz to pigment zmieszany z wodą, który ma formę zawiesiny. Zarówno atrament, jak i tusz może być stosowany w piórach wiecznych, jednak ten drugi raczej odradzamy. Źle dobrany tusz może zniszczyć pióro - zawiesina łatwo zatyka wąskie kanaliki i niszczy stalówkę. Tusze również lubią zasychać wewnątrz pióra. Z takiej sytuacji może nie uratować naszego pióra nawet specjalista. Jeśli posiadamy drogocenny i/lub sentymentalny model, radzimy po prostu nie ryzykować.

 

Atramenty w nabojach czy w pojemnikach?

 

Każdy z tych modeli ma swoich zwolenników i przeciwników, jednak podstawą jest fakt, że atrament w naboju i w butelce ma takie same właściwości. Miłośnicy nabojów lubią ich „przenośne” możliwości oraz fakt, że po zużyciu można szybko i łatwo je wymienić, bez konieczności brudzenia rąk. Zaletą natomiast wyboru pojemników jest większa liczba dostępnych kolorów oraz miłość do tradycji i wyglądu - atrament w szklanym pojemniku pięknie prezentuje się na biurku.

 

Atrament - szybki wybór dla laika

 

Kupiłeś swoje pierwsze wieczne pióro, a może to prezent i nie chcesz się rozwodzić nad wyborem dobrego atramentu? W takim razie najbezpieczniej jest wybrać atrament producenta, u którego kupiliśmy wieczne pióro. To wybór najszybszy i najprostszy z możliwych, a tak dobrany tusz z pewnością będzie pasował do wybranego pióra i jego stalówki.

 

Jaki atrament do pióra wiecznego? Określ swoje oczekiwania

 

Nie jesteś amatorem, masz swoje wymagania i chcesz dobrać atrament idealny dla siebie i swojego pióra? Najpierw określ swoje wymagania. Piszesz dużo i szybko? Najważniejszy będzie dla Ciebie czas schnięcia - nie wybieraj atramentu, który wysycha bardzo powoli. Chcesz, aby Twój tekst przetrwał lata w nienaruszonym stanie? Powinien być wodoodporny i odporny na światło. Odporność na światło jest cechą pożądaną również w sytuacji, kiedy napis będzie narażony na kontakt ze światłem słonecznym - np. jako podpis do obrazów czy grafik.

 

Jaki atrament do pióra wiecznego? Wygoda użytkowania

 

Atrament w piórze powinien być przede wszystkim wygodny. Najważniejszą cechą jest właściwy przepływ atramentu - jeśli będzie przepływał zbyt szybko, pióro będzie zalewać, robić tzw. kleksy. Natomiast kiedy przepływ nie będzie wystarczająco dobry, pisanie nie będzie płynne, pióro będzie przerywać. Właśnie dlatego atrament powinien być dopasowany do stalówki. Problemem w wielu atramentach jest również zatykanie stalówki - zatykają szczególnie te zawierające dużo pigmentów i barwników.

 

Jaki atrament do pióra wiecznego? Przyjemność z pisania

 

To, co odróżnia pisanie wiecznym piórem, od pisania długopisem jest oczywiście przyjemność. Nie bójmy się tego i wybierajmy atramenty, dzięki którym pisanie wiecznym piórem będzie po prostu przyjemniejsze. Do wyboru mamy nie tylko szereg kolorów (szczególnie w przypadku atramentów kupowanych w pojemnikach), ale i o dodatkowych właściwościach. Wśród najważniejszych można wymienić przede wszystkim cieniowanie (sprawia, że tekst jest bardziej żywy i trójwymiarowy) oraz barwienie - atrament, który barwi mocniej, posiada mocną i bogatą linię.

 

Jak dbać o atrament?

 

Nawet najlepszy, najdroższy i przetestowany atrament nie będzie dobrze spełniał swojego zadania, jeśli będzie źle przechowywany. Atrament powinien być przechowywany szczelnie zamknięty, w ciemnym i chłodnym miejscu. Atramenty narażone na słońce, wysokie temperatury czy zostawione otwarte na długi czas wyraźnie tracą jakość. Po otwarciu każdego atramentu należy go zużyć jak najszybciej.

Polecane

pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel