Twój koszyk jest pusty

Jak rozpisać zaschnięte pióro?

2020-01-30
Jak rozpisać zaschnięte pióro?

Wyobraź sobie taką sytuację. Potrzebujesz szybko coś zapisać, bierzesz czystą kartkę papieru oraz pióro, które znalazłeś w szufladzie i… Klops. Pióro było dawno nieużywane i zwyczajnie zaschło. Zanim zaczniesz się denerwować, łap za długopis, bo wygląda na to, że piórem będziesz musiał zająć się na spokojnie. Brzmi jak najgorszy scenariusz prawdziwego fana piór? Bez obaw! Sposoby na rozpisanie zaschniętego pióra są bardzo proste. Poniżej kilka z nich.

Po prostu woda

Okazuje się, że wcale nie musisz biec do sklepu papierniczego po kosztowne i specjalistyczne preparaty, aby rozpisać zaschnięte pióro. Wystarczy zwykła woda oraz płyn do mycia naczyń. Do szklanki nalej ciepłej (nie gorącej!) wody, dodaj kroplę detergentu i w tak przygotowanej mieszance zanurz część pióra ze stalówką. Niektórzy moczą stalówkę w samej wodzie, jednak związki zawarte w płynie do mycia naczyń powinny przyspieszyć proces. Stalówkę trzymaj w wodzie od trzech do pięciu minut. W tym czasie zaschnięty atrament w stalówce ulegnie rozpuszczeniu. Następnie należy dokładnie wypłukać pióro, aby usunąć resztki rozpuszczonego atramentu i płynu do mycia naczyń. Zrób to pod bieżącą, chłodną wodą z kranu. Nie martw się, strumień wody nie uszkodzi Twojego pióra. Następnie postaw pióro na ściereczce lub ręczniku papierowym stalówką do dołu, aby wyciekła z niej resztka wody. Dopiero gdy pióro będzie suche, możesz założyć nowy nabój.

Uwaga! Do czyszczenia piór wiecznych nie używaj żadnych preparatów, takich jak ocet, rozpuszczalniki, wybielacze czy inne tego typu środki czyszczące. Możesz przez to uszkodzić materiał, z którego zrobiona jest stalówka.

Kleks z atramentu

Szybszy sposób na zaschnięte pióro to wylanie na osobną kartkę kilku kropel atramentu i rozpisanie go za pomocą tak przygotowanego kleksa. Przed użyciem warto też energicznie potrząsnąć piórem. To rozwiązanie jednak nie zawsze działa i raczej nie sprawdzi się w przypadku, gdy pióro leżało w szufladzie przez dłuższy czas.

Jak dbać o pióro?

Aby ograniczyć częste zasychanie pióra, trzeba o nie po prostu dbać. Pióro wieczne jest niezwykle delikatnym przedmiotem. Jeśli chcesz, żeby służyło Ci przez długie lata, przestrzegaj kilku poniższych zasad.

Po pierwsze, pamiętaj o właściwym przechowywaniu. Pióro wieczne nie powinno leżeć niedbale w szufladzie czy torbie. Przypadkowe otwarcie nakrętki może spowodować wyschnięcie atramentu w stalówce lub porysowanie metalowych części pióra. Większość piór wiecznych sprzedawana jest od razu w pokrowcu lub gustownym pudełku. Polecamy także klasyczne etui na pióra i długopisy, które zmieści się w każdej damskiej torebce i męskiej saszetce.

Po drugie, pióro wieczne warto czyścić przed każdą zmianą naboju. Wystarczy włożyć je na kilkanaście sekund pod kran i przepuścić przez niego wodę. Stalówkę należy od czasu do czasu przetrzeć bibułką lub miękką szmatką. Aby nieużywane pióro nie zasychało, nie zostawiaj w nim na długi czas naboju czy atramentu.

Nie bez znaczenia jest także właściwe używanie tego przedmiotu. Piórem wiecznym piszemy inaczej niż długopisem - wolniej i delikatniej. Aby zapobiec uszkodzeniu stalówki, nie powinieneś przyciskać jej zbyt mocno do papieru. Pisanie piórem może wymagać od Ciebie cierpliwości. Z czasem jednak na pewno nie będziesz żałował, że zmieniłeś zwykły długopis na szlachetne wieczne pióro.

Aby nie uszkodzić pióra warto zwracać uwagę także na właściwe dobranie do niego nabojów. Niektórzy producenci chcą zatrzymać swoich klientów na dłużej, więc tworzą unikalne akcesoria, które nie pasują do innych piór. Zły dobór pióra czy atramentu może powodować kłopoty ze stalówką.

Naprawa pióra

Może się okazać, że właściwie dbałeś o pióro i wykorzystałeś nasze sposoby na rozpisanie zaschniętej stalówki, a ono nadal nie działa. Istnieją punkty naprawy piór, gdzie możesz wymienić jego pojedynczy element (stalówkę, nasadkę czy korpus). Naprawa pióra wiecznego opłaca się jednak tylko w przypadku kosztownych zestawów.

pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel